Vaše hlava je klíč k Vašemu štěstí.

Dar vděčnosti

Překvapení bylo pro mne, když se mne jedna známá zeptala. Zdraví, mi Liduško nepřeješ? Přeji, ALE…

Vrátím se kousek zpět. Téměř o 9 let. Dávali mi maminku domů z nemocnice, tak maximálně na týden. Víc nepočítejte. Doma bylo vše připravené, polohovací postel, vše pro ležícího člověka. Maminka s rakovinou a metastázemi byla vděčná, za život, rodinu, možnost vidět východ slunce, krásné ptáky… výčet by nebral konce. Tělo bylo nemocné, ale Ona sama byla snad nejzdravější ze všech kolem. Rozdávala radost a sílu. Psycholožka mi tehdy řekla, víte lidé, kteří jsou vděční, uvědomují si dary, které mají jsou nejlépe chránění před depresí. A svou vděčností chránila i svou rodinu. Chránila nás před stresem, který byl, ale dal se takto unést.

Zajímavé bylo, že tu byla ještě skoro 8 měsíců místo týdne.

Proč, to nyní zmiňuji?

Mnoho věcí v životě přichází a odchází.

zdraví

radost

práce

peníze

čas

dovolená

problémy

přátelství

dětství našich dětí

pohodový čas

Je to jen okamžik. Co v nás po tom všem zůstává? Stres, že ta chvíle měla být jiná?

Jak žijeme svůj život?

Co z našeho života cítí naše děti, náš partner, naši přátelé?

Jsme jen vločkou, kterou zmítá vítr? Která někde usedne, zatřpytí se a roztaje?

Víme kam směřujeme?

Vděčnost za život za to, co  přichází je o přijetí, o radosti, o uvolnění.

Mnoho lidí ke mě přichází s pocitem, že je život drtí. Jsou unavení a přetížení. Na otázku z čeho máte dnes radost neví, vděčnost za co? Když sleduji, jak vypadá jejich mozek je to vždy skoro stejné, stres,stres,stres. Kde to vidím? Na přístroji zaznamenávajícím aktivitu mozku, je tam vidět naše soustředění, relaxace, stres – v podobě mozkového signálu( křivky). Pomalu se s lidmi učíme, jak k věcem přistupovat tak, abychom i v bouřlivé době mohli spát a radovat se. Lidé se učí vědomě ovlivňovat fungování svého mozku. Naučí se koncentrovat, efektivněji pracovat, co bývá často nejtěžší je relaxace. Uvolnění, jak na to? Častá otázka je, jak relaxovat? Lidé si někde přečtou, že mají mít prázdnou hlavu – bez proudění myšlenek, doporučuje se to a mnoho lidem to nejde. Neradím lidem prázdnou hlavu, když vidím, že myšlenky víří. Začínáme minutou a někdy i méně – něco příjemného co máme rádi. Jen vteřinkovou pohodu a tu pak se učíme prodloužit a udržet si ji co nejdéle u sebe.  Přivolat ji opět k sobě a zas cítit vnitřní klid a mír.

Jak to souvisí s dětmi s naší rodinou? Zdraví našeho mozku ovlivňuje celou rodinu. To vím zcela jistě. Jak? Zkuste přijít domů k dítěti a jeho domácí úloze s naštváním, stresem co zas bude… Nebo vděčností, že máte děti, máte možnost užít si ty chvíle s ním… Můžete být skvělým vzorem pro reakce, když to dětem x-té nejde …Vybuchnete? Dáte dítku prostor? Dodáte mu sebevědomí? Život se s jedním nevydařeným písmenkem nezbortí, učíte vidět děti to podstatné? Neříkám chválit flákání, ne jen umět situace odlehčit. Víte, že 80% dětí které ke mě přichází jsou ve velkém stresu? Mají velmi nízké sebevědomí, jsou přesvědčení, že jsou a následuje výčet negativních věcí pomalé, hloupé a celý výčet ani nechci zmiňovat.

Jak mohou být sebe-vědomé, když jejich rodiče nejsou sebe-vědomí. Jak mohou mít děti radost z vlastní práce, když to u nás  nevidí? Umíme vidět tak, aby jsme viděli radost? Že tam nic pozitivního není? To si nejsem schopná myslet.

Pro mnoho lidí je vděčnost úspěšnou cestou k vnitřní pohodě.

Přeji Vám tedy oči, které vidí každý den důvody k vděčnosti a radosti. Lída

 

 

 

VDĚČNOST, RADOST,LEINWEBEROVÁ

Komentáře