Svátek práce nebo máj lásky čas slavíme 365x do roka

Dnes, v den lásky a svátku práce, bych vám ráda připomněla, jak důležité je najít rovnováhu mezi pracovními povinnostmi a časem, který jsme se svými blízkými.
Každý den podvědomně slavíme tento svátek. Rozhodujeme se, zda si dáme pusu a usmějeme se na sebe nebo budeme makat dál. Je v našich dnech radost a rovnováha?

Věřím, že práce a láska jsou pro mnoho lidí velmi důležité oblasti života. Práce nám může poskytovat pocit smyslu a odpovědnosti, zatímco láska nám dává radost a naplnění.

Nicméně, jak si většina z nás již uvědomila, že pokud se snažíme pracovat příliš mnoho, tak to často vede
k únavě, stresu a s tím souvisejícím problémům se zdravím, což nás poté ovlivňuje v našich vztazích s blízkými. A pokud se nám zhorší jejich kvalita, tak často vidím že se lidé ještě víc zahrabávají do své práce, a tak se nám vytváří určitý začarovaný kruh.

A proto je důležité najít způsob, jak najít rovnováhu mezi prací a osobním životem. A na to bych se ráda rychle podívala.

Náš mozek je zodpovědný za naše myšlenky a emoce, a když se soustředíme pouze na práci, tak to omezuje naši schopnost vnímat jiné věci, náš mozek je totiž neuroplastický a to znamená že se adaptuje k  tomu co děláme, takže pokud jsme například workoholici tak se nám může stát že začneme mít problémy s fungováním
v rodině, čistě z toho důvodu že náš mozek začne upravovat svoje centra pro zpracování emocí pro to, aby jsme v práci fungovali efektivněji. A to stručně řečeno, může to omezit naši schopnost vnímat a projevovat lásku
a radost v našich vztazích. 

Proto je důležité najít čas na relaxaci, koníčky, které nás baví, a trávení času s rodinou a přáteli. Protože to “vytahuje” náš mozek z druhu fungování který pro nás může být v určitém ohledu škodlivý, a který z mé zkušenosti téměř vždy vede k syndromu vyhoření.

Z toho důvodu bych vám ráda nabídla několik tipů, jak si užít nejen tento den naplno:

Vyhraďte si čas na trávení s rodinou a přáteli. Nechte práci stranou a věnujte se těm, které máte rádi.

Přemýšlejte o své práci a zamyslete se, zda vám dodává smysl a uspokojení. Pokud ne, možná byste měli uvažovat o změně.

Naučte se nové dovednosti, která vám může pomoci v práci nebo osobním životě. Třeba nový recept:)

Neomezujte lásku jen na jeden den v roce. Zkuste každý den říct alespoň jednomu člověku že Vám na něm záleží.

stres, práce, vztahy, rovnováha
stres, práce, vztahy, rovnováha
Komentáře